Romuald Erazm Tomasz rodzi się 7 lutego 1848 w Łańcucie.Jego Ojciec Erazm, uczestnik powstania listopadowego, jest rządcą w dobrach ordynacji łańcuckiej hr.Potockich. Matka Julia z rodziny Omeis, pochodzenia greckiego rodziny od lat mieszkającej w Polsce. Romuald ma starszego brata Michała oraz sisotrę Modestę.
W 1877 wstępuje w związek małżeński z Zofią z domu von Wex, córką znanego hydrotechnika Gustawa von Wex. Gustaw i Zofia mówią po polsku. Młodzi początkowo mieszkają we Lwowie, ale w październiku 1879 przenoszą się do Wiednia. Maja trzech synów i córkę.Mieszkają w Wiedniu oraz w Weidling koło Klosterneuburga.
Zofia umiera w 1889. Romuald po dwóch latach żeni się ze Stefanią z domu Nemethy, wdową po Rauchu. Mają córkę.
W 1891 odwiedzia służbowo Warszawę.
Romuald słynie z przejechania na bicyklu 6000 km po drogach Środkowej Europy. Podróże odbywa z synami, a postoje umilają sobie zespołowym śpiewem
Umiera 11 maja 1904 w wieku 56 lat po ciężkiej chorobie. Spoczywa na cmentarzu Weidling-Klosterneuburg koło Wiednia.Niestety pierwotny grobowiec rodzinny został zawłaszczony przez administrację cmentarza i obecnie jest tylko tamże symboliczny grobowiec rodzinny.
W latach 1860-1862 uczęszcza do Gimnazjum im. Franciszka Józefa I we Lwowie, potem przenosi się do szkoły realnej, którą kończy w 1866. Następnie przez dwa lata uczy się w Akademii Technicznej (późniejsza Politechnika Lwowska). On i jego starszu brat dostają stypendium od hr. Potockiego.
W 1867 przenosi się na Wydział Inżynierii Politechniki Wiedeńskiej, gdzie dostaje dyplom inżynierski w 1871. W 1880 otrzymuje tytuł inżyniera, a trzy lata później starszego inżyniera
W 1871 rozpoczyna pracę w Westbahn (Koleje Zachodniej w Wiedniu) , a następnie w Komisji Regulacji Dunaju (Donau-Regulierung Kommission). Nadzoruje budowę filarów i przyczółków mostu Kaiser Franz-Josef Brucke, który powstawał nad przekopem Dunaju pod Wiedniem. W 1874 po oddaniu mostu do użytku otrzymuje od cesarza wyróżnienie. Rok później rozpoczyna pracę nad projektowaniem mostów i systemu śluz nawadniających pola w Marchii.
W 1877 we Lwowie, otrzymuje stanowisko adiunkta budownictwa w Wydziale Krajowym Namiestnictwa. Zostaje członkiem Towarzystwa Politechnicznego, gdzie referuje plany regulacji górnego odcinka Dniestru i melioracji bagien pod Samborem.
W międzyczasie po odsłużeniu jednorocznej służby wojskowej, zostaje podporucznikiem, a w 1878 porucznikiem obrony krajowej.
W październiku 1879 dostaje etat w Departamencie Dróg i Robót Wodnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu. W 1887 zostaje radcą budownictwa, a trzy lata później starszym radcą. Uczestniczy w pracach rosyjsko-austriackiej komisji regulacji granicznego odcinka Wisły i Sanu, a jego udział w pracach komisji jest doceniony odznaczeniem.
Będąc członkiem Związku Austriackich Inżynierów i Architektów w 1892 inicjuje powstanie komitetu doradczego, który rozpoczyna prace nad opracowaniem statutu organizacyjnego austriackiej służby hydrologicznej. Prace te kończą się w sierpniu 1893, a dwa miesiące później oficjalnie powołana jest służba hydrograficzną (hydrologiczną) z Ernstem Laudą na czele. Jest ona oddzielnym wydziałem w Departamencie Budownictwa Wodnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W 1895 otrzymaje funkcję radnego sekcyjnego i staje na czele Departamentu Dróg i Mostów, w którym tworzy Biuro Budowy Mostów. W 1896 dodatkowo premier Kazimierz Badeni wyznacza go do kierowania sprawami wodnymi w Galicji i Bukowinie. Romuald tworzyłzespół złożony z inżynierów narodowości polskiej i pozyskuje znaczne fundusze na prace melioracyjne i regulację rzek.
W 1897 zostaje radcą ministerialnym w Komisji Regulacji Dunaju i Dyrekcji Budowy Kanałów Spławnych.
Pośród wielu wynalazków i udoskonaleń, poniższe są najbardziej ciekawe:
Wybrane spośród wielu publikacji:
Wybrane odznaczenia:
1848.02.07 | ur. w Łańcucie |
1877.15.15 | ślub z Zofią von Wex, |
1878.08.11 | ur. syna Gustawa |
1880.08.03 | ur. syna Stefana |
1886 | podanie wzorów do obliczania przepływów w rzekach i potokach |
1889.12.04 | śmierć Zofii |
1894 | ślub ze Stefanią z d. Nemethy |
1904.05.11 | zm. w Wiedniu, pochowany w Weidling-Klosterneuburg |