Zdarzenia które opisuję są prawdziwe. Nie ma tu niczego co byłoby zmyślone lub dodane. Ale na pewno jest to zbyt mało i nie można opisać wszystkiego. Każdy dzień i każda noc były wyczekiwaniem czy coś złego się nie stanie, czy wszyscy wrócą do domu i czy kogoś nawet z domu nie zabiorą.
Nie da się opisać wszystkich uczuć, niepokoju o najbliższych, lęku, czasem i nadziei - tej rozpaczy gdy potajemnie i w przebraniu musieliśmy opuścić rodzinny dom, ratując życie przed napaścią ukraińskich rizunów.
Wszyscy żyliśmy w tym lęku, ale najbardziej ONA, nasza Matka, która przez tę okupację zupełnie osiwiała, która ani jednej nocy nie przespała spokojnie.
Wiem, że jestem ostatnia, która może jak mówił poeta Konstanty Ildefons Gałczyński – Ocalić od zapomnienia choć jakąś część wydarzeń. Wiem, że ktoś może uczyniłby to lepiej ode mnie, ale cóż...nikogo więcej nie ma. Sama się sobie dziwię, że jednak tak wiele pamiętam.
Otwieram jakby szufladki, w których to się mieści, czasem myślę…może to był sen ? Sen o Rokitnie? Widzę wszystkie pokoje, nawet meble, SAD, ogród, altanę, kwiaty w ogrodzie, Dziadka, Babcie, Rodziców, Inię, Witka, Janka, gości, potem tę ucieczkę gdy Ukraińcy szli z siekierami, żeby nas pozabijać... Wszystko to już minęło. Życie dzieci, wnuków i także życie bliskich musi iść swoimi torami.
Ale ktoś tu czasem zajrzy..
Stefania Kowicka
Są to wspomnienia Stefanii Kowickiej z domu Iszkowskiej z okresu okupacji Lwowa oraz po repatriacji powracania do normalnego życia w Krakowie. Uzupełnieniem tych wspomnień są wspomnienia siostry Stefanii - Jadwigi zwanej Inią, brata Janka oraz córki jej starszego brata Witka, który w 1945 został aresztowany we Lwowie i wywieziony do Jakucji, gdzie rok później zmarł.
Książka ta jest przeznaczona dla Rodziny Iszkowskich, a szczególnie dla jej młodszego pokolenia. Ale jeżeli ktoś jest zainteresowany zapoznaniem się z nią, proszę o mejl na KONTAKT. W miarę możliwości będziemy się starać spełnić to życzenie.
Na stronie Książki "A życie musi biec dalej" jest zamieszczonych kilka fragmentów tych wspomnień.
Książkę opracował i wydał Wacław Iszkowski
ISBN: 978-83-947963-0-3