Krzysztof Iszkowski socjolog, ekonomista, analityk

Fotografia Krzysztofa

Fotografie: Jerzy Modrak

Koszulki: Chrum.com

CV

Urodziłem się w roku 1978 w Warszawie. Ukończyłem Szkołę Główną Handlową (Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne), oraz Uniwersytet Warszawski (socjologia w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). Doktorat w zakresie socjologii uzyskałem w roku 2008 w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN na podstawie rozprawy „Projekty integracji europejskiej w historii idei i ich wpływ na współczesne działania polityczne”. Uproszczona wersja mojej pracy doktorskiej została wydana jako książka „Po co nam Europa?”

Moim pierwszym wydrukowanym tekstem był – w roku 1994, czyli w drugiej klasie liceum – reportaż w „Polis. piśmie o Sztuce Życia Publicznego”. Jako reporter/dziennikarz pracowałem dla „The Warsaw Voice” (1997), dwutygodnika „Unia& Polska” (1998-2002), „Magazynu Rzeczpospolitej” (2000-2001), czeskiego tygodnika „Respekt” (2004-05) oraz „Tygodnika Idei Europa” (2006-07). Publikowałem także w „Krytyce Politycznej”, z którą związany byłem od początku istnienia. W 2010 dołączyłem do zespołu redakcyjnego „Liberté!”.

Zmieniając barwy nie zmieniam jednak, jak mi się wydaje, poglądów: w „Krytyce” lokowałem się na prawym liberalnym skrzydle, a koledzy z ”Liberté!” uważają mnie za socjaldemokratę. Sam nie przywiązuję wagi do tych politologicznych klasyfikacji, uważam bowiem, że treść poglądów jest ważniejsza od przyczepionej do niej metki. Pokazaniu, jaka ta treść jest ma służyć ta strona internetowa.

W roku 2004 zdałem testy EPSO i znalazłem się w gronie pierwszych Polaków, których zakwalifikowano do pracy w instytucjach Unii Europejskiej. Pracę tę podjąłem w roku 2008 – po napisaniu doktoratu – w Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans. Jesienią 2010 roku przerwałem pracę w KE i przez następne trzy lata uczyłem studentów w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W lecie 2011 doradzałem podczas kampanii wyborczej Ruchowi Palikota i, nie kandydując do Sejmu, reprezentowałem partię w telewizyjnej debacie na temat polityki zagranicznej i europejskiej. Przez dwa lata (2012-2014) jako szef Planu Zmian koordynowałem prace programowe Twojego Ruchu. W 2014 roku startowałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego z trzeciego miejsca warszawskiej listy koalicji Europa Plus Twój Ruch. 

W roku 2004 wziąłem ślub z Joanną Kowalską. Nasza dziewięcioletnia córka Natalia chodzi do czwartej klasy publicznej szkoły podstawowej. Jeżdżę na nartach i rowerze, biegam i pływam. Uważam, że Polska może być lepsza, a polityka ma sens – pod warunkiem, że myśli się odważnie, a działa racjonalnie, z humorem i bez zawziętości.