10 Zaleceń dla Strategii Cyfryzacji Polski

Mając doświadczenie z sformułowania zaleceń po trzech Kongresach Informatyki Polskiej pozwalam sobie sformułować 10 zaleceń uzupełniających przygotowywaną Strategię Cyfryzacji Polski. Jestem gotów objaśnić każde z tych zaleceń.

1. Pilne dokonanie audytu architektury, organizacji, bezpieczeństwa, funkcjonalności i użyteczności systemów admnistracji publicznej (ePUP, pz.gov, mobywatel.pl, pacjent.gov.po, itp.) dla zapewnienia ich odporności na cyberagrożenia oraz łatwości użytkowania.


2. Pilne przygotowanie wersji awaryjnych dla każdej z aplikacji, mogących być zastosowanymi w sytuacjach klęski żywiołowej orz stanu wyjątkowego lub wojennego (utracenia telefonu, braku internetu, sieci telinformatycznej, prądu) dla umożliwienia realizacji e-usług aplikacji w trybie specjalnym oraz z wykorzystaniem gotówki.


3. Zainstalowanie autonomicznej europejskiej/polskiej infrastruktury sieci teleinformatycznej, dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania internetu, przy jej zakłóceniach poza Europą,


4. Radykalne zwiększenie walki z oszustwami cyfrowymi (oprogramowaniem dla okupu, szalbierstwami telefonicznymi, esemespwymi, mejlowymi) dla ochrony interesów ludności oraz dla zapobieżenia nielegalnego wzbogacenia się oszustów, co może prowadzić do powstania trudnych do zwalczania w przyszłości grup mafii cyfrowych.


5. Wsparcie prawne i finansowe dla firm unijnych dla opracowania unijnych/polskich mediów społecznościowych, mogących zastąpić korystanie z mediów FXBITLY, aa wtedy podjęcie deczyji o rezygnacji władz unijnych i krajowych z korzystania mediów FXBITLY. 


6. Wsparcie prawne i finansowe dla firm krajowych w opracowanie mediów społecznościowych dla młodzieżzy, umożliwiających im kontakty towarzyskie, szkolne oraz wymianę informacji (z zastrzeżeniem dostępu do "złego" kontentu oraz możliwości hejtowania) zanim zabroni się młodziezy <16l. korzystania z FXBITLY.


7. Utrzymanie wydzielonego przedmiotu Zastosowania Teleinformatyki w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej wraz z szerszym wykorzystaniem aplikacji wspomagających nauczanie innych przedmiotów. Utrzymanie rozszerzonego przedmiotu Informatyka w szkołach ponadpodstawowych oraz do wyboru na egzaminie maturalnym.


8. Wpisanie zawodu informatyk oraz inżynier informatyk do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności z nadaniem praw i obowiązków zawiązanych z odpowiedzialnością zawodową, szczególnie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w produkatch i usługach teleinformatycznych.


9. Dokonanie analizy rynku w nahbliższych latach w kontekście coraz szerszego powszechnego użytkowania systemów SI, pod względem kosztów pracy, zapotrzebowania na okreśłone zawody i specjalności oraz profilu bezrobocia.


10. Wprowadzenie do Strategii Cyfryzacji warunków uzyskania efektów w kolejnych latach (road map) oraz zadań do zrealizowania przez każdy z działów admnistracji, w celu weryfikacji postępów cyfryzacji kraju. 


 Postuluję też zorganizować

 

4. Kongres Teleinformatyki Polskiej

Strategia Cyfryzacji Polski

 

 FXBITLY - FaceBook (Meta), X (dawny Twitter), BlueSky, Instagram, Tik-Tok, LInkedIn, YouTube

 

 

Aktualizacja: 2024.12.11
Zalecenia WBI'2017 WBI